Oyunlar Evrensel Özellikler Taşır Mı?

Oyun, belirli kurallar çerçevesinde, grupların veya bireyin kendisinin yerine getirdiği eylem tarzıdır. Peki bu oyunlar evrensel özellikler taşır mı?

Çoğunlukla eğlence amaçlı olan oyunlar, satranç, dama, go, tavla gibi oyunlar söz konusu olduğunda strateji ve zekâ geliştirme amacına bürünmektedir. Sosyallik, yardımlaşma, karakterin düzenlenmesi, öfke kontrolü, çevresi ile barış içinde ve bütüncül yaşam anlayışı geliştirmek gibi evrensel değerler oyunlar tarafından, tam yerinde ifadesiyle eğlendirirken öğreten ögeler haline gelmiştir.

Yeni doğan bir bebek ebeveynleriyle oyun oynayarak büyümekte, fiziksel ve mental gelişimi bu şekilde gerçekleşmektedir. Oyun yaşı sıfırdan başlar ve yaşam bitene kadar devam eder. Oyun tarzları ve çeşitleri, yani fiziksel, zihinsel veya sırf eğlenmek amaçlı olanlar değişse de evrensel değerler değişmemektedir.

Fiziksel, sosyal, zihinsel oyunlar arasındaki fark nedir?

​​​​​​Çocuk gelişiminin fiziksel aşamasında, spor yapmaya dayalı, efor sarf ettiren ve sağlıklı yaşamın da temeli olan aktiviteler yerine getirilmektedir. Her bir spor dalı, aynı zamanda bir oyun çeşididir.

Sosyal ilişkileri de desteklemek ve geliştirmek futbol, basketbol, voleybol gibi takım oyunlarının bir katkısıdır. Takım içerisinde rolünü alan ve bunu yaşamına yansıtan çocukların sosyal gelişimleri de tam olmaktadır.

Zihinsel olarak gelişime katkısı olan oyunlar daha az fiziksel aktivite gerektirirken, daha fazla mental enerji gerektirmektedir. Günlük yaşama strateji gerektiren oyunların yansıması, zamanın ve eldeki verilerin, varlıkların akılcı ve idareli olarak kısa ve uzun vadede kullanılması ve önsezilerin geliştirilmesi şeklinde olmaktadır.

Oyunlar gerçek dünya da olduğu kadar sanal dünya dada, yani bilgisayarda, oyun konsollarında ve bilgisayar destekli artırılmış gerçeklik ortamlarında da, fiziksel olarak fazla katkılı olmasa da zihinsel ve sosyal gelişimi desteklemektedir. Son söz olarak oyunların dünyasında, gerçek dünya için gereken evrensel değerleri geliştirmenin mümkün olduğu söylenebilir.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here