Oyunların Çocuklar Üzerinde Etkisi

Çocuklar gelişme çağındayken birçok şeyden etkilenebilir. Ailesinden, arkadaşlarından, çevreden, okuldan. Her şeyden etkilenebilirler. Bunların yanı sıra çocuklar bu çağlarda oyunla ilgilenmeyi severler. Oyun dediğimiz kavram çok geniş kavramdır. Çocuğun hal, hareket, davranış ve hayata bakış açısını değiştirir. Oyun dediğimizde aklımıza birçok şey gelebilir. Anne-baba çocuk çocuğa doğru bir oyuncak almalı, onun gelişimi için doğru yatırım yapmalıdır. Mesela bir yapboz çocuk için oldukça eğitici olabilir. Ya da bir jenga (ağaç dikdörtgen prizmalardan oluşan parçalar) alınabilir ki. Çünkü bu tarz oyuncaklar çocuğun zihnini kuvvetlendirir. O parça üzerindeki renkler, şekiller, çizimler o çocuğun düşünce yapısını oldukça genişletir. Adeta ufku dar bir yelpazede kalmaz diyebiliriz.

Oyun dediğimiz zaman sadece bir şeyler olması gerekmiyor. Çocukluğun yapısından olan bazı oyunlar vardır. Saklambaç, körebe, beyzbol, basketbol, futbol, voleybol, yerden yüksek gibi. Bu tarz oyunlar çocukların bir arada olmasını, kaynaşmasını sağlayan oyunlardır. Aynı zamanda çocukların birbirleriyle iletişim gücü de artar, vücut olarak gelişmelerine de çok yardımcı olur. Çünkü birçok spor çocuklar için hem oyun hem de gelişmeleri için bir etmendir. Bu konuda anne-baba doğru yönlendirme yapması gerekir. Aksi halde çocuğun o çağda diğer insanlarla iletişimi ve gelişimi oldukça olumsuz etkilenebilir. Çocukların için bu faydalı oyunlar dışında zararlı oyunlar da vardır.

Özellikle günümüz teknolojisiyle tablet, telefon ve bilgisayarlarda çocuklar yaş sınırı gözetmeksizin şiddet içeren oyunlar oynayabiliyor. Dolayısıyla bu oyunlar çocukların şiddete, zihinlerini karartmalarına, kötü şeyler düşünmelerine yol açabiliyor. Tam bu noktada çocukların aileleri onlara gerekli eğitimi vererek dijital platformdaki oyunlardan nasıl, ne şekilde etkileneceklerini anlatmaları ve anlamalarını sağlamaları gerekiyor. Ne yazık ki ilerleyen teknoloji ile ailelerin pek de önüne geçemediği bir durum da dijital oyunlardır.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here