“Padişah Kaftanları”nı Cama İşliyor

Bartın’da ikâmet eden emekli öğretmen İbrahim Boz, artık çok az kişi tarafından gerçekleştirilen cam altı sanatını devam ettiriyor. Osmanlı padişahlarının giydiği kıyafetler olan kaftanları boya ile camın altına işleyerek gelecek nesillere aktaran Boz, cam altı sanatını yaşatmaya devam ediyor.

Yaklaşık 10 yıldır Osmanlı Kaftanları ile ilgili çalışmalarını devam ettiren emekli öğretmen İbrahim Boz, gönüllü olarak da ders vermeye devam ediyor. Cam altı sanatını gelecek nesillere aktarmak için uğraş gösteren Boz, Türkiye’de çok az sayıda insanın icra ettiği cam altı sanatını Osmanlı Kaftanları’nı işleyerek devam ettiriyor.

Teknik Lise’de öğretmen olarak emekli olan Boz, cam altı sanatının yanı sıra ebru sanatıyla da ilgileniyor. 2005 yılı itibariyle tarihi eser restorasyonu ile tanıştığını dile getiren İbrahim Boz, yaklaşık 10 yıldır Osmanlı Kaftanlarını boya ile cam altına işleyerek sanatını icra ediyor.

Camın arka yüzeyine guaj boya, yağlı boya ve toz ile birlikte çizerek gerçekleştiren Boz, “Bu sanat camın üzerine ters yapılıyor, onlarca renk kullanılarak harika eserler ortaya çıkarılıyor. Hem ebru hem de cam altı sanatı ile uğraşıyorum. Bu sanata da 2005’te restorasyon ile başladım. Yani eski bir cam altı eserini restore edilmesi için getirdiler ve çok hoşuma gitti, incelemeye başladım.” şeklinde konuştu.

Osmanlı döneminde padişahlar tarafından giyilen kaftanların üzerinde yer alan desenler için “Hepsinin ayrı bir anlamı var” diyen Boz, “Mesela kaftan üzerindeki üç hilal Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarına hakim olmayı anlatır. Hilallerin arasındaki çizgiler de kıtalar arasındaki denizleri. Ayrıca padişahlar, kaftanların rengini katılacağı törene göre belirlermiş. İşte tüm bu bilgilerin, cam altı sanatıyla gelecek kuşaklara aktarılmasını istedim.” cümleleri ile bilgilerini aktarıyor.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here