Park Sorunu Ortadan Kalkacak

Bartın’da Park Sorunu Ortadan Kalkacak. Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Çevre Bakanlığınca yapılan şikayetler göz önüne alınmasının ardından bina yapımında her daireye bir otopark yapımı zorunlu hale geleceğini açıkladı. Böylelikle binalardaki her 3 daire için 1 otopark yerine, her daire için 1 araçlık park yeri zorunluluğu olacağını belirtti.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Bakanlık tarafından yapılan düzenleme kapsamında şehirlerdeki otopark sonunun çözülmesinin hedefliğini ifade etti. Bu kapsamda bakanlığın bodrum katlara otopark yapılmasını teşvik ederek bodrum katlarda bina ihtiyacının iki katına kadar otopark alanının inşaa edilerek düzenlenmesinin gerektiğini söyledi. Ayrıca binaların zemin katlarına market gibi bir dükkanın açılması durumunda binada bu otopark ihtiyacını karşılayacak ek bir otoparkın bulunması da zorunlu olacağını aksi takdirde de işyeri açma izni verilmeyeceğini belirtti.

Katlı Otoparklar Gündeme Geliyor

Yönetmelik kapsamında özellikle Avrupa’da yaygın olarak kullanılan ve demirden yapılan çok katlı mekanik otopark uygulamalarının baz alınacağı düşünülüyor. Bunun için gerekli olan yasal altyapının hazırlanması planlanırken özellikle bakanlık yetkililerinin Japonya’daki örnekleri yerinde incelemesi düşünülüyor. Ayrıca ülkemizdeki girişimciler tarafından merkezi yerdeki arsalara kurulacak olan mekanik otopark sistemlerinin maliyetlerinin yaklaşık 2 bin 500 Euro ile 15 bin Euro arasında olacağı duyuruluyor.

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi metropol şehirlerde artan nüfus ve araç sayıları nedeniyle ortaya çıkan otopark sıkıntısı bu tür bir çözümü gündeme getirirken bakanlığın attığı adımla birlikte büyük değişimler yaşanacak. Ülke genelindeki trafiğe kayıtlı araç sayısının 21 milyonu çoktan geçmesi otopark probleminde çözüm için alarm verdirirken harekete geçen hükümet yetkilileri öncelikle metropollerde yeni otopark düzenlemelerine gidecek. Kanun kapsamındaki düzenlemelere uymayanlar için ise yeni yasalar ve yaptırımlar da bir an evvel hazırlanarak yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here