Yeni sezona dair hedeflerini paylaşan başarılı bisikletçi Peter Sagan, Tour de France’ta puan mayosuna bir kez daha sahip olarak Erik Zabel’in rekorunu egale etmek istiyor.

 

Önümüzdeki yıldan itibaren Bora-Hansgrohe takımıyla mücadele etmeye hazırlanan son dünya şampiyonu Peter Sagan, yeni sezondan beklentilerini paylaştı.

Yeni takımını seçerken para kaygısı gütmediğini söyleyen Slovak bisikletçi, “7 yıllık profesyonel kariyerimde öğrendiğim en önemli şeylerden biri, başarı için iyi bir ekibin gerekliliği. Bora bana kendi ekibimle birlikte takıma katılma imkânı tanıdı. Bütün detaylarla kendileri ilgilenen büyük takımlarda böyle bir şansım olmazdı.” dedi.

Yeni sezonda kendisine farklı alanlarda belirli hedefler koyduğunu belirten Peter, “Klasikler arasında Paris-Roubaix’yi kazanmak isterim. Her yıl Milan-San Remo’yu kazanmaya çalışıyorum ancak onu kazanmak biraz da şansa bağlı; çok uzun süre bisiklet sürüyorsunuz ve yaptığınız bir anlık hata tüm yarışa mal oluyor. Büyük turlarda ise hedefim yine Tour de France’ta yeşil mayo. Burada 6. kez yeşil mayoyu giyerek Erik Zabel’in rekoruna ortak olmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

26 yaşındaki bisikletçi, yeni takımıyla yaptığı anlaşma kapsamında bazı dağ bisikleti yarışlarına da katılacağını dile getirdi.

Bu seneki en büyük zaferi olarak dünya şampiyonluğu ve Tour of Flanders’ı gösteren Peter, kendisini bir sprinter mi yoksa bir klasik yarışçısı olarak mı gördüğüne yönelik soruya ise “Açıkçası bunu ben de bilemiyorum.” karşılığını verdi.

Peter Sagan, Doha’da düzenlenen Yol Bisikleti Dünya Şampiyonası’nda şampiyonluğa ulaşmış ve UCI World Tour sıralamasında 2016 yılını zirvede tamamlamıştı.

Peter Sagan, (Zilina, d.26 Ocak 1990), UCI World Tour takımlarından Saxo-Tinkoff adına yarışmakta olan Slovak yol bisikleti yarışçısı. Sagan, küçükken başarılı bir bisiklet krosu ve dağ bisikleti yarışı kariyerine sahipti. Yol bisikleti yarışı kategorisine dönmeden önce 2008’de Küçükler Dünya Şampiyonası’nı kazanmıştır.

İlk büyük etap zaferini 2010 Paris-Nice yarışında almış, 2012 Tour de France’da aldığı 3 etap ile dikkatleri üzerine çekmiştir. 2012,2013,2014 ve 2015 olmak üzere 4 yarış üstüste yeşil mayo sahibi oluştur. Farklı ve eğlenceli kişiliği, saçlarının modelleride kadar konuşulan, peleton içinde popüler bir hale gelmiştir.

Sprinter özellikli bir klasikçiye evrilmiş olup 2015 Tour of Flanders klasiğini kazanarak büyük yarışçılar arasına adını yazdırmıştır.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here