Rıza Yalçınkaya HEMA’ya tepki gösterdi

Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, HEMA A.Ş.’nin geçtiğimiz günlerde işten çıkarttığı işçiler ile ilgili tepki gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Bartın Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) İçişleri Komisyonu Üyesi olan M. Rıza Yalçınkaya, Hattat Enerji ve Maden A.Ş.(HEMA)’nin Amasra’da yer alan madenlerde çalışan 28 maden işçisi ve 4 mühendisin işlerine son verilmesi hakkında tepkisini gösterdi.

Çalışma süreleri 3 ile 9 yıl arasında değişen 28 maden işçisi ve 4 mühendisin “işgücü fazlalığı” sebebiyle işten çıkartılmasına tepki gösteren Yalçınkaya, “Maden şirketine ait ocaklarda, yerin yüzlerce metre altında çalışarak evini geçindirme derdinde olan maden emekçilerinin kış mevsiminin tam ortasında işlerine son verilerek mağdur edilmelerinin haklı hiçbir gerekçesi yoktur.” dedi.

Milletvekili Rıza Yalçınkaya yazılı olarak yaptığı açıklamasında; “12 yıldır bölgede 1 kilogram kömür dahi çıkarmadan sürekli oyalama ve aldatmacalar ile ‘yerli kömür çıkaracağı’ yalanına sarılan HEMA şirketinin kurmak istediği termik santral ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ‘ÇED olumlu’ kararını alması, termik santral yerin 1/25.000’lik plana işlenmesinin ardından işçi kıyımına girişmesi son derece manidardır. Kurmak istediği termik santral ile 11 bin kişiye istihdam olanağı yaratacağı vaadiyle yöre halkının gözünü boyamaya çalışan, kendilerini bölge insanına umut kapısı olarak sunan HEMA’da halen 300’e yakın Çinli işçi ucuz işgücü olarak çalıştırılmaktadır. Yabancı işçileri ucuz işgücü deposu olarak gören bir istihdam anlayışına odaklı, sadece kar ve çıkar mantığı ile günü birlik hareket eden, amacına ulaştıktan sonra bölge insanına verdiği sözleri unutan bu şirketin aldatmacalarla örülü karakteri artık net olarak ortaya çıkmıştır.” cümlelerine yer verdi.

SİYASİ İKTİDAR MADEN İŞÇİLERİNE VE BARTIN EVLATLARINA SAHİP ÇIKILMALI

Bartın Belediyesi’nin Eski Başkanı olan Yalçınkaya, yaptığı basın açıklamasına “Şirketin siyasi iktidardan kendi menfaatine yönelik istediklerini aldığı anda yaptığı ilk işi yer altında çalışan sendikalı maden emekçilerin işine son vermek olmuştur. Böylece amacının bölgede istihdam yaratmak ve yer altı zenginliklerini milli ekonomiye kazandırmak olmadığı bir kez daha açık bir biçimde gözler önüne serilmiştir. Şirketin gerçek amacı kömür çıkarmak değil, ithal kömüre dayalı termik santrali Amasra’ya kurmaktır. Bunun için de yüzü Ukrayna’ya bakan devasa bir limanı 1/25.000’lik plana işletmiştir. HEMA’da yaşananlar, ülkemizde hak ve özgürlüklerin, özellikle de çalışma hayatındaki sendikal hak ve özgürlüklerin kağıt üzerinde kaldığının somut bir göstergesidir. Şirketin karşılaştığı her sorununu çözmek için canla başla çalışan iktidar ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Bartın’da yaşananlara seyirci kalamaz. Siyasi iktidar artık daha fazla zaman yitirmeden HEMA’daki maden emekçilerinin haklarını korumak, gözetmek ve işlerine yeniden dönmelerini sağlamak için devreye girmelidir. Sosyal devletin temel sorumluluğu budur. Maden ocaklarında iş güvenliğinden ve iş güvencesinden yoksun, düşük ücretle çalışmak zorunda bırakılan işçi ve emekçilere devlet sahip çıkmalı, kara kışta işsiz kalan, borç içinde bin bir zorlukla yaşamını sürdürmeye çalışan işçilerimizi zora sokan şirketin bu tutumuna derhal siyasi iktidar dur demelidir. Zira ailesini geçindirmek, onların önüne bir lokma ekmek getirebilmek gayesiyle, yer altında çalışan maden işçileri, şirketin keyfine göre istediği zaman işten atabileceği, kapının önüne koyabileceği köleleri değildir. Bartın’a kömür çıkartmak için gelen bu firma, devlete taahhüt ettiği kömürü çıkartacağına, maalesef işçi çıkartmakla meşgul olmaktadır.’Benim arkamda siyasi iktidar var, ben istediğimi yaparım, hiç kimse benden hesap soramaz.’ şımarıklığı içerisinde olan ve gözünü para hırsı bürümüş bu firmaya artık dur denmelidir. Maden işçilerine ve Bartın evlatlarına sahip çıkılmalıdır.’ cümleleri ile devam etti.

HES’e karşı duruşu ile Bartın’ın ve Bartın halkının iyiliği için çalışmalarına devam eden Yalçınkaya, HEMA’da işten çıkartılan işçiler için de elinden geleni yapmaya devam edeceği gözlemleniyor.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here