Sağlıklı Dişler Sağlıklı Nesiller Projesi Bartında

Sağlıklı Dişler Sağlıklı Nesiller Projesi Bartında. Sağlıklı dişler sağlıklı nesiller projesi kapsamında Bartın’ın Gürgenpınarı İlkokulunda etkinlik gerçekleştirildi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından Erzurum’da başlatılan ve aynı zamanda ülke genelinde 81 ilde gerçekleştirilen “Sağlıklı Dişler Sağlıklı Nesiller” projesinin Bartın’daki durağı Gürgenpınarı ilkokuluydu. Bartın Halk Sağlığı Müdür Yrd. Uz. Dr. Hürol AKSU, Aile Hekimliği ve Toplum Sağlığı Hizmetleri Şube Müdürü Reşit KUMCU, Diş Hekimleri Dt Atılgan KİRAZ, Dt Birkan BİLDİRİCİ, Dt Ebru GÖREN okul idarecileri ve öğretmenlerin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlik kapsamında öğrencilere “Ağız ve Diş Sağlığı” hakkında bilgiler verildi.

Proje Kapsamında Gerçekleştirilen Etkinlikler Nelerdir?

Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ öncülüğünde başlatılan proje kapsamında Uzman Diş hekimlerinin öğrencilere bilgiler vermesinin yanında Anasınıfı 1 ve 2. sınıf öğrencilerine flor vernik uygulamaları yapıldı. Bunun yanı sıra Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı tarafından gönderilen kalemlikler, Sağlıklı Çocuk kitapçıkları, Güçlü Dişler Sağlıklı Gülüşler ve aile bilgilendirme broşürleri öğrencilere dağıtıldı. Bunların yanı sıra proje kapsamındaki okulların önünde stand açan sağlıklı yaşam araçları okullardaki öğrencilere “Ağız ve diş sağlığının” önemi anlatıldı ve maket üzerinde ağız ve diş temizliğinin nasıl yapılacağı konusunda bilgiler verildi. Diş temizliği yapılırken genellikle yapılan hatalar anlatıldı ve doğru şekilde ağız ve diş temizliğinin nasıl yapılması gerektiği uygulamalı olarak anlatıldı.

Dişçi Korkusunu Yenmeyi Amaçlıyorlar

Gün boyu öğrencilerle etkinliklere katılan uzman doktorlar çocuklara dişçi korkusunu yenmeleri için telkinlerde bulundurlar. Düzenli olarak kontrollerini yaptırmadıkları ve ağız ve diş temizliklerine özen göstermedikleri zaman oluşabilecek sorunlardan bahsederek öğrencileri bilinçlendirdiler. Günümüzde önceki yıllara nazaran daha çok önem kazanan ağız ve diş sağlığı konusunda yetkili kişilerden doğru bilgileri öğrenen öğrenciler gün boyu projeye katılan tüm okullarda düzenlenen etkinliklerle öğretmenleri ve arkadaşları ile vakit geçirdiler.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here