Satın Alma Öncesi Araştırma Nasıl Yapılır?

Bir ürünü ya da hizmeti satın alırken nasıl karar veririz? Kalite, uygun fiyat, hızlı özellikle günümüzde arama motorlarının internet satın almalarını desteklemesi ve bir iki kelime belirtmeniz durumunda size onlarca sonuç çıkarması işi kolaylaştırıyor.

Araştırma yaparken aşağıdaki kaynaklardan faydalanabilirsiniz;

 • Google: Almak istediğiniz ürünün ismini yazmanız yeterli, örneğin elektrik süpürgesi dediğinizde önünüze birçok internet satışı yapan sitenin karşılaştırmalı fiyatlarını getirecektir. Bu sitelere girip daha detaylı araştırma yapmanız mümkün.
  Site linki : www.google.com
 • Ak akçe: Karşılaştırmalı alışveriş platformudur. Dilediniz ürünü girerek hangi sitede hangi fiyatla satılıyor, gönderim ücretleri nasıl gibi kriterleri sıralar.
  Site linki : www.akace.com
 • Cimri: Ak akçe ile benzer işlevi olan bir internet sitesidir. Sloganı “en ucuz fiyatı bulur, cebinize çalışır” aslında amacını açıklıyor.
  Site linki : www.cimri.com
 • Epey: Bu sitede daha çok elektronik eşya, otomotiv, beyaz eşya ve küçük ev aleti ağırlıklı karşılaştırma yapılıyor. Araştıracağınız ürün bu kategoride ise size oldukça fazla yarar sağlayacaktır.
  Site linki : www.epey.com

Araştırmayı kolaylaştıracak seçenekler artıyor

Yukarıda bahsedilen siteler dışında satın alırken araştırma yapmayı kolaylaştıran başka bir unsur da hemen hemen her alışveriş sitesinin kendi içinde ürünleri kıyaslayabilmesi.

Bu sayede modelleri fiyatına, teknik ve görsel özelliklerine göre kolayca kıyaslamanız mümkün. Örneğin Teknosa’nın sitesinde beğendiğiniz ürün kategorisinde birden fazla ürünü seçerek bunları karşılaştırabilirsiniz. Seçtiğiniz ürünler için karşılaştırma yaptığınızda size ürünün görünüşünden, fiyatına, detay teknik özelliklerine, garanti sürelerine kadar karşılaştırma yapacaktır. Optimum sonucu almak mümkün.

Bir ürünü satın alırken kafanızda ne kadar kriter olursa olsun aslında işiniz çok da zor değil. İnternet her konuda olduğu gibi satın alırken de en büyük yardımcılardan biri.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here