Sendika Nedir? Ne İşe Yarar?

Sendikalar, Türkiye'de her ne kadar miting ve eylemler için gündeme geliyor olsa da; aslında işçilerin haklarını savunmayı merkezine alan oluşumlardır.

Sendikalar, Türkiye’de her ne kadar miting ve eylemler için gündeme geliyor olsa da; aslında işçilerin haklarını savunmayı merkezine alan oluşumlardır.

Çeşitli şehirlerde, farklı kuruluşlar da çalışan işçilerin sorunlarını çözmeye yönelik çalışmalar, işçilerin haklarını savunmaya yönelik çalışmalar, işçilerin ortak çıkarlarını korumaya yönelik çalışmalar ve işçi haklarını korumaya yönelik çalışmalar amacıyla kurulan, devlet veya herhangi bir siyasi parti üyesi olmayan bir örgüttür.

Kısaca sendika nedir? Sorusuna şöyle açıklayabiliriz; işçilerin dinine, ırkına ya da siyasi görüşlerine bakmaksızın onları savunmakla yükümlü olan bir örgüttür. Çalışanların ortak hak ve çıkarlarını korumaya çalışmaktadırlar. İşçilerin ekonomik örgütüdür. Çalıştıkları bir kuruluşla ilgili ekonomi anlamında bir sıkıntı yaşadıkların da onlara yardım etmektedirler. Sendika sadece işçilere yönelik çalışmakta olduğu için bir sınıf örgütüdür.

Sendika sanayi devrimi sonrası, ilk olarak İngiltere ‘ de kurulmuştur. Fakat ilk yıllarda sendikaların çalışmaları kabul edilmemiş olup sert bir şekilde bastırılmıştır. Önceleri belirli bir niteliğe sahip çalışanların oluşturduğu ve sadece meslek sendikaları olarak tanımlanan bir yapıdan zaman içerisinde genel sendikalar olarak adlandırılmaya başlanmıştır.

Sendika işçiler ve işverenler arasındaki güç eşitsizliğini ortadan kaldırmaya çalışmak için oluşmaya başlamıştır. Sendika örgütü çeşitli yerlerde ve zamanlarda ortaya çıkmaya başladığı için başlama zamanları farklılık göstermektedir. Her bölge de işçi sorunu ne kadar artmaya başladıysa orada sendika örgütü oluşturulmaya başlanmıştır.

Fakat zaman içerisinde tüm Dünya ‘ya yayılmaya başladığı görebilmekteyiz. Sendikalar sosyal hak, menfaati korumak ve geliştirmek için, izin almaksızın sendika ve üst kuruluşlar kurma hakkına sahip olmaktadırlar. Sendika kuruluşları bir araya gelerek üst kuruluşların çatısı altında toplanabilmektedirler. İşçi ve işveren sendikalarını üst kuruluş kurma özellikleri vardır. Değişik iş kollarından en az beş sendikanın bir araya gelmesi ile birlikte tüzel kişiliğe sahip üst kuruluş olabilmektedirler.

Endüstri toplumlarının vazgeçilmez unsuru haline gelen sendikalar, ücret dengesinin sağlanmasında da önemli katkılar sağlamaktadırlar. Ücret dengesizliği olan iş yerlerin de bu gibi sorunları da ortadan kaldırmaya çalışmaktadırlar.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here