Sgk Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

SGK, yani Sosyal Güvenlik Kurumunun kısaltmasıdır. Vatandaşların başkalarına muhtaç olmadan yaşama ihtiyaçlarını gidermek üzere kurulmuş bir sistemdir.

SGK, yani Sosyal Güvenlik Kurumunun kısaltmasıdır. Vatandaşların başkalarına muhtaç olmadan yaşama ihtiyaçlarını gidermek üzere kurulmuş bir sistemdir.

Hastalık, kaza gibi durumlarda hastanelerden faydalanabilirsiniz. Ortaya çıkan ekstra masraflar için gelir kayıplarının belli bir yüzdesini de SGK aracılığıyla devlet karşılamaktadır. Bu durumda yaşam kalitesini etkileyen en önemli faktör insanın kendini güvende hissetmesidir.

SGK’nın Hizmet Alanları Nelerdir?

Bu kurum ne iş yapar sorusuna ait cevaplar ise şu şekilde;

  • Sosyal güvenlik alanında kamu iradeleri arasında işbirliğini ve koordinasyonu sağlar.
  • Sosyal güvenlik ile ilgili uluslararası gelişmeleri izler.
  • Avrupa Birliği ve uluslararası kuruluşlar ile işbirliği yapar.
  • Konulmuş uluslararası anlaşmaları uygular.
  • Hizmet ettiği gerçek ve tüzel kişileri hakları ve görevleri hakkında bilgilendirmek.
  • Hizmet ettiği ve haklarını korudukları kişilerin işlerini kolaylaştırmak.

Amacı ise, sosyal sigortacılık esaslarına dayalı kolay, erişilebilir bir sistem kurmaktır. Türkiye’de Sgk’nın genel yapısı sosyal devlet anlayışına dayanmasının yanı sıra sigortacılık esaslarına da dayanır. Sigortalı kişilere verilecek olan sigorta yardımlarının hangi durumlarda ne kadar ücretle verileceği önceden belirlenmiştir. Bu sistem, sosyal devletin gerekliliği olarak fayda – maliyet dengesi gözetmeksizin oluşturulmuştur.

Sosyal güvenlik çalışan kişilerin sağlık durumları, hastalıkları ve emeklilik durumlarına kadar pek çok konuyu ele alır. Sosyal güvenlik içerisinde olmak herkesin hakkıdır. Kişinin çalışma hayatı boyunca ve emeklilik hayatı boyunca sosyal güvenlik içerisinde olması ailesine de yansır. Sgk’da memur olarak çalışan personeller çalıştıkları birimin özelliklerine göre genellikle evrak ya da özlük işi yapmaktadır. Sgk istihdam edeceği memur kadrosunu dört yıllık lisans kadrolarından seçmektedir.

Bu bölümlerden mezun olan kişiler çift senelerde yapılan Kpss B grubu genel kültür ve genel yetenekten oluşan sınavlara girerler. Bu sınavda alınan puan ile birlikte tercih yaparlar. Uygun sıralama denk gelirse atama gerçekleşir ve işe başlarlar. Bu kurum, görevde yükselme mümkün olan bir kurumdur.

 

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here