Sınavsız Geçiş Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Her sene meslek liseleri öğrencileri kendilerine tanınmış olan sınav geçişi kullanarak, üniversite mezunu olmaktadır.

Her sene meslek liseleri öğrencileri kendilerine tanınmış olan sınav geçişi kullanarak, üniversite mezunu olmaktadır.

Meslek lisesi öğrencilerini kapsayan uygulama 2017 yılında da geçerliliğini korumaktadır. Sınavsız geçiş, Mesleki ve Teknik Ortaöğretim okullarından mezun olan öğrencilerin, mezun oldukları bölümün devamı niteliğinde veya o bölüme yakın, meslek yüksekokullarına ve açık öğretim ön lisans eğitim programlarına başvurma hakkıdır. 4702 sayısı yasa ile tanınan bu hak sayesinde, öğrenciler kendi bölümleri ile ilgili olan bir ön lisans programına herhangi bir sınava girmeden katılabilirler.

Sınavsız Geçişte Öncelikler Nelerdir?

ÖSYM, Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencileri bir takım öncelik sırasına göre üniversite bölümlerine yerleştirmektedir. Bunlar;

  • Mezuniyet yılı daha önce olan yani yeni mezun olan öğrencilere öncelik tanınır.
  • Aynı sene mezun olan öğrenciler, mezun oldukları okulun türüne göre sıralanırlar.
  • Mezuniyet türü ve senesi aynı olan öğrencilerin seçimleri, METEB bölgesi içinde olup olmaması dikkate alınarak yerleştirilir.
  • Yukarıda sayılan tüm koşulları ortak olan aday arasında seçim yapılırken, Ortaöğretim başarı puanı ve doğum tarihi büyük olan, yani yaşı daha küçük olan adayın tercihi dikkate alınır.

Sınavsız Geçişi Kullanacak Adayların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Meslek lisesinden mezun olup da üniversite eğitimi almak isteyen adaylara tanınan haktan yararlanmak isteyen kişilerin, mezun oldukları yıl tercih yapmaları önerilmektedir. Çünkü yaşın ilerlemesi ve sene kaybı, tercih edilen bölüme seçim yapılırken dezavantajlı konuma sokmaktadır. Aynı zamanda METEP içerisinde tercih yapmaya özen gösterilmelidir. Çünkü son yıllarda METEB dışında tercih yapan kişilerin yerleşmek istediklerin bölüm kontenjanları, METEB içi alımlarla dolmaktadır. Bölümden mezun olduktan sonra iş imkânının olup olmaması da dikkate alınmalıdır. İş imkânı olmayan veya istenmedik bir bölüm okumak yerine, Meslek Lisesi öğrencileri de YGS ve LYS sınavlarına girerek, kat sayı engeline takılmadan istedikleri bölümü tercih edebilmektedirler.

 

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here