Soğuk Algınlığını Önlemenin Yolları

İnsanların ortak sorunu olan soğuk algınlığı ve grip kış aylarının gelmesiyle birlikte bir hayli artıyor. Mevsimlerin değişmesi ve soğukların artmasıyla yaygınlaşan grip bazen o kadar da masum olmayabilir. Çünkü çok şiddetli olduğu durumlarda neredeyse can kaybına neden olan grip insan sağlığını tehdit eden en büyük unsurlardan birsidir. Peki, gripten kurtulmak için ne yapmalı? Ya da grip olmamak için nasıl beslenmeli? Bu konu hakkında kısaca bilgi verelim. Kış aylarından insanların normal hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilmeleri ve sağlıklarını koruyabilmeleri için grip olmadan önce bir takım önlemler almak zorundadırlar.

Gripten Korunmak İçin Sağlıklı Beslenmeli Ve Bol Bol C Vitamini Alınmalı:

Grip virüsünün vücuda girmesi ile başlayan bulgular 5 ile 7 günde ancak iyileşse de bazı insanlarda ise kulak ve zatürre gibi enfeksiyonlara yol açarak sağlık açısından oldukça tehlikelidir. Bu nedenle soğuk algınlığından ve gripten korunmak için önceden önlem alınması çok önemlidir. Gripten korunmak için dengeli beslenmek temel şarttır.

Dengeli Beslemek İçin Ne Tüketilmeli?

Gripten korunmak için bol bol C vitamini içeren meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Özellikle portakal, muz, kivi, mandalina, gibi meyveler C vitaminin içerdiği için bol bol tüketilmelidir. Vücudun ihtiyacı olan yağ, şeker, protein ve vitaminin yeterli olarak alınmadığı zaman vücudun direnci düşerek solumu organları ve hücreleri güçsüz kalır ve mikroplara yenik düşer. Kış aylarında besleyici değeri düşük olan yağ bakımından bir hayli zengin olan hamburger, vb. hazır gıdaların aşırı tüketilmesi grip ve gibi hastalıklara yol açtığı için bu gıdalar tüketilmemesi gerekir.

En çok dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de su tüketimidir. Su tüketimi solunum mukoza hücrelerinin nemli olması ve virüs taşıyan damlacıkların etkisine karşı vücudun dirençli olmasını sağlar. Bu nedenle kış aylarında bir insan günde en az 10 bardak su içmelidir.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here