Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, yılın son enflasyon raporunu açıkladı. 

Merkez Bankası bu yılki enflasyon tahmininde değişikliğe gitmezken, 2017 tahminini yükseltti. Çetinkaya, “Enflasyonu düşürmeye odaklı ve temkinli bir politika duruşu altında, enflasyonun yüzde 5’lik hedefe kademeli olarak yakınsayacağı, 2016 yılında yüzde 7,5 olarak gerçekleşeceğini, 2017 yılında ise yüzde 6,5’e geriledikten sonra 2018 yılında yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını öngörüyoruz. Bu çerçevede enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2016 yılı sonunda yüzde 7 ile yüzde 8 aralığında (orta noktası yüzde 7,5), 2017 yılı sonunda ise yüzde 5 ile yüzde 8 aralığında (orta noktası yüzde 6,5) gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Merkez Bankası’nın önceki enflasyon raporunda 2016 tahmini yüzde 7,5, 2017 tahmini ise yüzde 6 düzeyindeydi.

“ENFLASYONDA KALICI DÜŞÜŞ İÇİN…”

Çetinkaya, enflasyonda kalıcı düşüş için tüm paydaşların ikna edilmesi gerektiğini belirterek, “Bu gerçekleşirse, tüm ekonomik aktörler için öngörülebilir bir piyasa çerçevesi olacak. Risklerin daha iyi yönetilebileceği bir ortama katkı sağlamış olacak. Finansal koşullar dahil bütün unsurları da çok önemli bir biçimde etkileyecek” dedi.

“SADELEŞME BÜYÜK ÖLÇÜDE TAMAMLANDI”

Sadeleşmeye yönelik konuşan Çetinkaya, “Biz sadeleşme adımları ve bir yandan da para politikası duruşuyla ilgili son Para Politikası Kurulu’nda yaptığımız tartışmalarda, piyasaya faizin yönüyle ilgili bir değerlendirme sunma ihtiyacı duyduk. Sadeleşme büyük ölçüde tamamlanmıştır ve en uygun zamanda bizim tercihimiz, en kısa zamanda tamamlanması yönündedir” diye konuştu.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here