Tapu Kadastro Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Tapu Kadastro işlemleri nedir nasıl yapılır bahsetmeden önce tapu nedir kadastro nedir bunları anlatalım.

 

Tapu: Bize ait olan taşınmaz gayrimenkullerin ( ev – arsa – tarla ) gibi mal varlıklarının görevli memur vasıtasıyla belirtilmiş üzerinde gayrimenkulün cinsi sınırları değerleri ve ölçüsünün belirtildiği resmi belgedir.

Kadastro: Bulunan gayrimenkulün veya mülkün değerinin ve sınırının belirlenmesi işlemidir. Bu işlemi devlet kendi yetiştirdiği memurlar aracılığı ile yapar ve belirler.

Tapu Ve Kadastro Müdürlükleri Ne İş Yapar?

Tapu ve Kadastro işlerinin kısaca tarihi geçmişine bakacak olursak bu işler Osmanlı Devleti’nden günümüze kadar ulaşmıştır. Osmanlı Döneminde çıkarılan Arazi Kanunnameleri ise tapu ve kadastro işlerinin bir temsilidir.

Günümüzde artık tapu ve kadastro işleri olarak geçmektedir. Ülkemizde tüm şehirlerimizde Tapu ve Kadastro Müdürlükleri bulunmakta bu devlet dairelerinde çalışan memur yardımıyla malvarlıklarımızın yeri değeri cinsi belirlenerek tescillenir. Geçtiğimiz yıllarda ve hala bugün bile taşınmaz varlıklar üzerinde çeşitli tartışmalar aile içi husumetler yaşanmakta ve birçok üzücü hadise ile sonuçlanmaktadır. Mahkemeler adliyeler bunlarla ilgili sayısız davalara bakmakta ve tapu kadastro müdürlükleri yardımıyla sonuçlandırmaya çalışmaktadır.

Tapu ve Kadastro işleri genel olarak bu husumetleri engellemek kimin yeri nerede ne kadar ise cinsi bedeli ne ise tespit ederek taraflara resmi belgesi olan tapusunu teslim etmektedir.

Geçmiş yıllarda tapu dairelerinde yaşanan aşırı izdihamlar yığılmalar bugün yaşanmamakta işler daha şeffaf ve daha hızlı ilerlemektedir. Tapu dairelerinde yaşanan birçok olumsuzluk dizilere filmlere bile konu olmuş hem güldürmüş hem de o dönemin ülkemizde yaşanan olumsuzluklarına ayna tutarak bizleri düşünmeye sevk etmiştir.

Tapu – Kadastro ve Noterler sayesinde her vatandaş kendine ait olan yeri tescillemiş ve resmiyete dönüştürmüştür. Yapmanız gereken tek şey yaşadığınız şehirdeki en yakın tapu kadastro müdürlüğüne başvuru yaparak işlemlerinizi resmileştirmek olacaktır.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here