” Bartın evleri Anadolu sivil mimarisi içinde ‘özel bir niteliğe’ sahip. “

 

Art Nouveau ve Barok tarzlarından çizgiler yansıtan Bartın evleri çoğunlukla üç katlı. Evler “daraba” olarak adlandırılan çitlerle çevrili bir bahçe içinde bulunuyor. Hemen hemen bütün bahçelerde de evin su ihtiyacının karşılandığı bir kuyu bulunmakta. Bahçedeki yürüme alanları kayrak taşları ile kaplı. Evlere “güllük” denilen giriş katından girilmekte. Geleneksel evlerin en önemli özelliklerinden birisi çok sayıda pencereye sahip olması. Odaları aydınlatan pencereler dikdörtgen şeklindeyken, merdiven ve cumbaları aydınlatan pencereler ise yuvarlak formlu. Pencereler, merdivenler ve tavanlar çoğunlukla süslü.

Bir önceki haber metnimiz olan Meşhur Bartın Kavşak Suyu başlıklı içeriğimiz bartın, doğal su ve içme suyu hakkında güncel bilgiler yer alıyor. Ziyaret etmek istersiniz diye düşünüdük 🙂

Paylaş
Bartın'ın en kapsamlı ve güncel internet portalı : Bartın YaşamBartın Yaşam, Bartın'da gerçekleşen olaylarla ilgili haberleri, kültürel ve sektörel etkinlikleri, sinema bültenlerini ve belediye çalışmalarını tanıtan bir internet portalıdır.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here