Tarihimize İz Bırakanlar Bartın’da Anıldı

Davut Fırıncıoğlu Anadolu Lisesi öğrencileri, "Tarihimize İz Bırakanlar" projesi kapsamında Yunus Emre'yi anlattı.

Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen “Tarihimize İz Bırakanlar” projesi kapsamında, geçtiğimiz gün Bartın Kültür Merkezi’nde “Yunus Emre’yi Tanımak ve Anlamak” konulu tiyatral etkinlik gerçekleştirildi.

Bartın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organize ettiği “Tarihimize İz Bırakanlar” projesinin kapsamında, geçtiğimiz gün Davut Fırıncıoğlu Anadolu Lisesi öğrencilerince, öğretmenlerinin desteği sayesinde hazırlanan etkinlik gerçekleştirildi. Etkinliğin protokol kısmında Bartın Valisi Nusret Dirim, Vali Yardımcısı Murat Karasu, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Osman Aslan, İl Müdürleri yer alırken, bir çok öğretmen ve öğrenci de izleyiciler arasında yer aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın eşliğinde start verilen etkinlikte, Bartın İl Milli Eğitim Müdür Yaşar Demir açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Davut Fırıncıoğlu Anadolu Lisesi öğrencilerinin sahnelediği etkinlik kapsamında Yunus Emre’nin hayatına, eserlerine, sosyal yaşantısına ve şiirlerine ithafen oluşturulmuş temalar sahnelendi.

Vali Dirim, Öğrencileri Tebrik Etti

Program açılışında söz alan Bartın Valisi Nusret Dirim, bir çok ülkenin Süpermen, Batman gibi hayal ürünü ve şiddet yanlısı kahramanları olmasına karşın Türk tarihinde tıp, astronomi, matematik, tarih, tasavvuf alanında önemli çalışmalar yaparak iz bırakmış gerçek kahramanlarımızın olduğuna dikkat çekti.

Konuşmasına “Kadın kahramanlarımızdan Nene Hatun, dünyaca ünlü mimarımız Mimar Sinan, tasavvuf şiirinin en önemli temsilcilerinden Yunus Emre bunlardan bir kaçıdır. Bu gün burada Davut Fırıncıoğlu Anadolu Lisesi öğrencilerimiz tarafından ’Tarihimize İz Bırakanlar’ projesi kapsamında Türk Halk Şairi ve Mutasavvıfı Yunus Emre’yi tanımak ve anlamak konulu etkinlikte bir araya geldik. Tarihimizdeki gerçek kahramanlarımızı tanıtmak için bu programların gelecek nesillerimize yaygınlaştırılarak devam etmesi gerekmektedir.” cümleleri ile devam eden Vali Dirim, öğrencilere teşekkür ve tebrik etti.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here