Teknolojinin “Herkes” İçin Faydaları

Neredeyse her gün duyduğumuz ve hayatımızın ortasına yerleşen bir değim var : "Teknoloji çağındayız!" Peki teknolojinin faydaları ve zararları nelerdir?

Yaklaşık 17 yıldır, neredeyse her gün duyduğumuz ve hayatımızın ortasına yerleşen bir değim var : “Teknoloji çağındayız!” Peki nedir bu teknoloji, neler getiriyor hayatımıza?

Teknolojinin pek çok sözlükte pek çok anlamı olsa da aslında hepimizin aklında kolaylık kelimesi beliriyor. Kolaylık kelimesiyle beraber teknolojinin bizim için faydalar sağladığı düşünmek hiç de zor olmasa gerek.

Peki teknolojinin faydalarından nasıl yararlanılır?

Aslında bu sorunun cevabı çok basit. 10 sene önce ve 10 sene sonra gibi hayatımıza bakarsak teknolojini faydalarını çok rahat görebiliriz. Pek çok alanda işimizi kolaylaştırıyor teknoloji;

  • Devlet dairelerinde,
  • Adres ararken,
  • Bilgi edinmeye çalışırken,
  • İletişim kurmaya çalışırken,
  • Proje yapımını planlarken,
  • Ameliyat olurken,
  • Randevu beklerken,
  • Oyun oynarken
    gibi pek çok alanda teknoloji bize asistanlık ediyor. Hatta artık telefonlar; bizle konuşarak bizim isteklerimize cevap verir hale geldiler.

Teknoloji hayatımıza yeni ve büyük pencereler açıyor bu açılan pencereler doğru ya da yanlış bilgilerle dolu pek çok bilgiye yönlendiriyor bizi. Teknolojinin imkanlarını gerçek anlamda kullanmak için teknolojiye ihtiyacımız olan yerleri bulup teknolojileri bu alanlarda hayatımız kolaylaştıracak bir hale getirdiğimizde teknolojinin faydalarından tamamen yaralanır hale geleceğiz.

Neye İhtiyacımızın Olduğunu Bilmeliyiz

Örneğin öğrenciysek ödevlerimizi yapma aşamasında takıldığımız yerlerde arama motorlarını kullanabiliriz. Doğa gezginiysek, gezimize başlamadan önce rota planlaması ve konaklama planlaması yapma aşamasında internette paylaşılan blog metinlerinden ya da gezgin sitelerinden faydalanabiliriz. Eğer fotoğrafçıysak ya da bir fotoğrafçı olmak istiyorsak; en iyi fotoğrafı çekmek için kullanmamız gereken tekniklerden, bulundurmamız gereken materyallere kadar tüm bilgileri arama motorlarında arama yapıp, ilgili sitelere göz atarak edinebiliyoruz. Hatta bugünlerde video hakemlerin spor müsabakalarının yönetimine yardımcı olmaları konuşulmaya bile başladı.

Kolumuzda işletim sistemi olan saatleri takıyoruz, peki fonksiyonlarını kullanıyor muyuz yoksa teknoloji sadece cebimize mi göz dikti? Hiç şehirden dışarı çıkmıyorsak ve profesyonel bir konum bulma cihazımız varsa bu teknolojinin size faydası değil zararıdır. Teknolojiyi ihtiyacınız ölçüsünde kullanılmalı, teknolojinin faydaları sizin için ihtiyaçlarınız karşıladığı sürece faydalı olacaktır. İhtiyaçlarınız bilip, gereksinimleriniz belirlediğinizde teknolojinin faydalarından yararlanmış olacağız.

Teknoloji her zaman pahalı oyuncaklar değildir, otobüse binerken kullandığımız kartlar bile aslında büyük altyapıların ortaya çıkarttığı teknolojik kolaylıklardır. Teknolojinin faydalarından yaralanmak için hayatınızda ki zorlukları belirlemeniz yeterli olacaktır. Bu sayede hem gereksiz masraflardan uzak durmuş oluruz, hem de ihtiyacımız olmayan eşyaları satın alma sürecindeki araştırma yükünden kurtulmuş oluruz.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here