Türkiye’ye Hamsi Bartın’dan Dağıtılıyor

25 Ocak Çarşamba günü itibariyle yurt genelinde etkili olan kar yağışı, balık tezgahlarını da vurdu. Karadeniz'in neredeyse her şehrinde meydana gelen kar yağışı, balıkçıların balık tutmasını engellediği için, hamsi fiyatları da yükselmeye başladı.

25 Ocak Çarşamba günü itibariyle yurt genelinde etkili olan kar yağışı, balık tezgahlarını da vurdu. Karadeniz’in neredeyse her şehrinde meydana gelen kar yağışı, balıkçıların balık tutmasını engellediği için, hamsi fiyatları da yükselmeye başladı.

Çarşamba günü itibariyle yurdun büyük bir kısmını etkisi altına alan kar yağışı, Karadeniz’in orta ve doğu kesimlerinde de balıkçıların avlanmasını zorlaştırdı. Ava çıkan balıkçıların ellerinin boş dönmesi ile tezgahlardaki mevcut balık fiyatları yükselmeye başlarken, şehir şehir uygulanan zamlar, %40 civarında seyretti. Genellikle havuz balıklarının satıldığı Ordu’da hafta başında 12 ila 15 Türk Lirası arasında satılan hamsi, kar yağışı sebebiyle kilosu 20 Türk Lirası’na kadar yükseldi. Yoğun kar yağışı sebebiyle çıktıkları her avdan eli boş dönen balıkçılar, ürünlere mecburiyetten zam yaptıklarını dile getirdi.

Bu Yıl Hamsi Sürüleri Bartın’da!

Mezgit balığının neredeyse hiç olmadığını dile getiren balıkçılar, en bol balık türünün hamsi olduğunu, mevcut sürülerin de Bartın civarında seyrettiğini, bu yüzden Bartınlı balıkçıların bu yıl yüzünün güldüğünü dile getirdi. Soğuk hava etkisi ve kar yağışı sebebiyle her ne kadar yoğun bir balık avı gerçekleştirilemiyor olsa da, mevcut balık sürülerinin Bartın’a kıyı olan açıklarda yer alması sebebiyle Türkiye’nin hamsi ihtiyacı bu yıl Bartın‘dan sağlanıyor.

Karadeniz’de etkili olan lodos, Amasra açıklarındaki balıkçılara zor anlar yaşatsa da, Türkiye’nin bu kış için balık ihtiyacının önemli bir kısmı, Bartınlı balıkçılar tarafından karşılanıyor.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here