Ulukaya Şelalesi - Kanyonu

Bartın’ın Ulus ilçesinde bulunan Ulukaya Şelalesi, Ulus Çayı’nı oluşturan bir şelaledir. 10 metre genişliğe sahip bir kaya oyuğunun içerisinden çıkan su kaynağının yaklaşık 20 metre yükseklikten dökülmesiyle oluşan Ulukaya Şelalesi, Bartın’da gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Şelalenin döküldüğü yerde oluşan ve yaklaşık 30-40 metre genişliğe sahip olan göletteki su, Ulukaya Kanyonu boyunca akıp gitmektedir. 1 kilometre uzunluğa sahip olan Ulukaya Kanyonu’nun çevresinde yaklaşık 35 metreyi bulan bir set bulunmaktadır. Yaz aylarında azalan su miktarı, kış mevsiminde ise bir hayli artmaktadır.

Şelalenin daha yakından görülebilmesi ve bölgede yer alan Drahna Köyü ile ulaşımın sağlaabilmesi için 1962 yılında yarım tünel şeklinde yol açma çalışması yapılmıştır. Dinamit kullanımı ile kayaların parçalanması sonucu oluşan yol, 1964 yılında tamamlanmıştır. Drahna Köyü ile ulaşımın sağlandığı geçide, Orman Mühendisi olan Âlâettin Yazıcıoğlu’nun adı verilmiştir. Geçidin yapımı sırasında pek çok balık zarar görmüştür ve bazı balık türleri yok olmuştur.

Ulukaya Kanyonu’nda bulunan Uluçay’da alabalık, kayabalığı gibi balık türlerinin yanı sıra çeşitli tatlı su balıkları da yaşamaktadır. Ayrıca su yılanlarına ve kurbağalara rastlamak da mümkündür.

Ulukaya Köyü’nde yaşayan yerli halk, içme suyu olarak kanyonun girişinde bulunan kayanın dibinden çıkan kaynak suyunu kullanmaktadır. Yaz aylarında su miktarının azalmasıyla beraber, şelalenin hemen altına yerleştirilen su borusu ile şebeke suyu beslenmektedir.

Ulukaya Şelalesi ve Ulukaya Kanyonu, her yıl yerli ve yabancı turistleri ağırlayan bir yerdir. Fotoğraf çekmeyi ve doğa yürüyüşü yapmayı sevenler, Ulukaya’yı görmelidir. Doğal köy hayatının devam ettiği bölgede, turizm gelişmemiştir ve civarda konaklamaya uygun yer bulunmamaktadır. Fakat yeme-içme yerleri vardır ve turistlerin ihtiyacını karşılamaktadır. Her yıl 8 Ağustos tarihinde şenlikler düzenlenir.

Ulukaya Şelalesi ve Kanyonu’na Nasıl Gidilir ?

Ulukaya Şelalesi ve Kanyonu, Bartın’ın Ulus ilçesi sınırları içerisindeki Ulukaya Köyü’nde yer almaktadır. Bartın Otogarı’ndan Ulus ilçesine ulaşım sağlanabileceği gibi özel araç ile yaklaşık 35 kilometrelik bir yol gidilerek Ulus ilçesine ulaşılmaktadır.

Ulus ilçesine varıldıktan sonra Hocaköy istikametine doğru gidilir. 4 kilometrenin ardından Hocaköy’e ulaşılır fakat köye doğru sapan yola girilmeden düz devam edilir. Ağaköy iskimatine doğru 5 kilometre gittikten sonra Ağaköy’e ulaşılır. Buradan Ulukaya Köyü’ne doğru yaklaşık 8 kilometre gittikten sonra köye varıdır. Burada dere kenarında bulunan yürüyüş yolunu kullanarak 400 metre sonra Ulukaya Şelalesi’ne ulaşabilirsiniz. Ulus’tan Ulukaya Şelalesi’ne yapılacak olan yolculuk, 17.5 kilometre sürmektedir.

Neler Yapabilirsiniz ?

-Ulukaya Şelalesini ve kanyonunu gezebilirsiniz.
-Uluçay kenarında bulunan mesire alanında piknik yapabilirsiniz.
-Çadır kurup, konaklayabilirsiniz.
-Ulukaya Köyünden organik ürünler satın alabilirsiniz.
-Ulus ilçemizde bulunan Hasan Dede Camiini ve türbesini ziyaret edebilirsiniz.
-Küre Dağlarının muhteşem güzelliğinde treking yapabilir, bol bol fotoraf çekebilirsiniz.

Ulukaya Efsanesi

Yakışıklı Selamnos ile güzeller güzeli Hera birbirlerini çok severek evlenirler.Ancak günler geçer ve Selamnos hastalanır,yataklara düşer ve hastalık Selamnos’u günden güne eritir.Hera ise artık sevgili eşinden nefret etmektedir.Duruma çok üzülen Selamnos üzüntülerini dindirmek için intihar etmeyi düşünür ve Ulukaya’nın zirvesine çıkar.Heraaaaa diye bir kaç kez seslendikten sonra kendini boşluğa bırakır.Aşk Tanrısı başlangıçtan beri olaya müdahele etmemiştir ama,olay karşısında daha fazla ilgisiz davranamaz ve Selamnos’un bedenini yere değer değmez şelale şekline dönüştürür.Rivayete göre her kim Ulukaya’nın suyu ile yüzünü yıkar ya da sudan içerse Selamnos’un acıları azalırmış.

 

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here