Üniversite Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Üniversite, bütün gençlerin lise eğitimini tamamladıktan sonra hayalleri olan bir eğitim planıdır.

Üniversite, bütün gençlerin lise eğitimini tamamladıktan sonra hayalleri olan bir eğitim planıdır. Gençlerin yanı sıra her yaştan insan içinde üniversite kapıları açıktır. Bu yüzden üniversite seçimi oldukça önemli bir yere sahiptir.

Seçtiği bölüm üzerine yeterli puanı çeken her liseyi bitirmiş insan kaç yaşında olursa olsun üniversite okuyabilmektedir. Üniversite seçerken mutlaka dikkatli ve doğru kararlar vermek gerekir.

Üniversite seçerken nelere dikkat edilir ve hangi kriterlere göre tercih edilir?

Öncelikle, üniversite tercihi kolay bir iş gibi görülmemelidir. Üniversite sınavına girerim, çektiğim puana göre tercihimi belirlerim dememelisiniz. Öyle yaparsanız yanlış tercihlere yönelmiş olursunuz. Yanlış tercihler sonrası bütün hayatınızın bu konuda olumsuz etkileneceğini unutmayın. Üniversite seçerken mutlaka yeteneğinize uygun olan bölümleri tercih etmeye özen gösterin. Yeteneğiniz dışındaki bölümü okumanız oldukça zordur. Severek yapamayacağınız için derslerde zorlanabilirsiniz. Üniversitede en önemli konu dersleri başarmanız. Başarısız olduğunuz her ders sizi daha çok zora sokacağı için okulunuzun uzamasına bile neden olabilmektedir. O yüzden hem üniversite hem bölüm hem de bölümde okutulan dersleri iyi araştırıp doğru kararlar vermelisiniz.

Üniversite tercih ederken bulunduğu şehri dikkate almalı mıyım?

Üniversite seçerken kullanacağınız önemli bir kriter olan şehir seçimi mutlaka dikkate alınmalıdır. Üniversite 2 yıllık veya 4 yıllık olabilir. Ayrıca hazırlık sınıfı vs. gibi konularda eklendiğinde bazı bölümler 5 ya da 6 seneye çıkabilir. Yani gittiğiniz şehirde en az 2 yıl kalacağınız kesindir. O yüzde yaşayabileceğiniz şehirleri tercih etmek çok önemlidir. Tabi ki bunu üniversiteyi seçtikten sonra belirlemelisiniz. Orada yaşayabilir misiniz? Diye kendinize sorabilirsiniz. Eğer cevabınız evet ise o üniversiteyi rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Eğer cevabınız hayır ise tercihinizi değiştirmelisiniz.

 Kendime en uygun üniversiteyi nasıl belirlerim?

İlk başta önceliklerinizi belirlemelisiniz. Yani hangi mesleği yapmak istediğinizi bilmelisiniz. Öğretmen, doktor, avukat, mühendis gibi birçok bölüm içerisinden size uygun olanı seçmelisiniz.

– Bu seçimden sonra alan belirlenebilir. Yani öğretmen olmak isteyen birisi tarih, coğrafya, matematik, sınıf öğretmeni gibi alanlardan hangisinde başarılı olabilecekse onu seçmelidir.

– Daha sonra belirlediği bölümlerde okutulan dersler, üniversitenin yer aldığı şehir, barınma durumları, sosyal hayat gibi bazı kriterler belirlenerek üniversite tercihinde karar kılınır.

Üniversite sınavı size üniversite kapılarını açan bir sınavdır. Ancak, mutlaka bu sınava girmeden önce kafanızda size en uygun tercihler şekillenmiş olmalı. Aklınızda hedefiniz olursa üniversite seçimi çok kolay olacaktır.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here