Uyanık Eczacılara Uyarı Geldi!

20 Şubat’ta yüzde 10.6 zamlanacak ilaçlar pazarda bulunmayınca devreye Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) girdi. Kurum, yaptığı duyuruda, ilaç bulunduğu durumda hevesleri geri çeviren şirketler ile alakalı idari ve cezai prosedür uygulanacağını açıkladı.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) yaptığı 6 Ocak 2017 tarihli “İlaç Fiyatlarının Belirlenmesinde Kullanılan Euro Değerinde Değişiklik Hakkında Duyuru” yaptı. Duyuruya göre bütün ilaçlar 20 Şubat’ta yüzde 10.6 zamlanacak. Vatandaşlar bu fiyat düzenlemesine bir ay kala ilaç bulmakta zorlanmaya başladılar. Bazı ilaçlar pazardan aniden bire yok oldu.

Türk Eczacılar Birliği’nin verilen verilere göre bilhassa astım ve hipertansiyon gibi hayati ehemmiyet arz eden ilaçların, birtakım ağrı kesici ve antibiyotiklerin temininde sıkıntılar bulunduğu biliniyor.
Sözcü‘nün haberine göre Türk Eczacılar Birliği Genel Sekreteri Ecz. Arman Üney, bilhassa birtakım ilaç gruplarında ilaç teminde sıkıntılar yaşandığını belirtti. Üney şunları söyledi: “İlaç fiyatlarında, Avro’ya bağlı olarak 20 Şubat’ta değişiklik uygulanacağı duyuruldu. Bu duyurudan sonra birliğimize, eczacılardan, vatandaşlardan ve birtakım eczane odalarından, ilaç temininde sıkıntılar bulunduğuna dair şikayetler gelmeye başladı. Genellikle belirli astım ilaçlarında, hipertansiyon ilaçlarında, birtakım ağrı kesiciler ve antibiyotiklerde sıkıntıların bulunduğu verileri geliyor. Biz de bu kaygılar üstüne hali TİTCK’e bildirdik ve unsurunu sorduk. Çünkü sebebin ne bulunduğunu biz bilmiyoruz; burada mesul kurum TİTCK’tir. Bizim bildirimimiz üstüne TİTCK bugün bir duyuru yaptı. Biz de bulunamayan ilaçlarla alakalı bildirim yapılması mevzusu ile alakalı web sayfamıza bildirim butonu koyduk ve buradan çıkacak raporları TİTCK ile paylaşacağız. Sürecin düzelmesi amacıyla biz gereken yazışmaları yaptık. Bu aşmada TİTCK, ‘İlaç Takip Sistemi’ aracılığı ile bu bozukluğu gözlemleyebilir ve çözüm getirebilir. İlaçlar 1 hafta evvelce yer alır iken aniden bire yok oldu. Şimdilik 19 Ocak’tayız ve fiyat düzenlemesine daha bir ay var. Hayati ehemmiyet taşıyan ilaçlarla alakalı gereken tedbirlerin bir an evvelce alınması lüzumluluğunu düşünüyoruz.

RESMİ AÇIKLAMA YAPILDI

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) doğrulusunda uygulanan uyarıda ilaç sıkıntısını yaratan şirketlEr ile alakalı idari ve cezai prosedür uygulanacağı söylendi. Duyuru şu şekilde:

“İlaç Fiyat Artışına Bağlı Temin Problemleri Hakkında Duyuru”

“Bilindiği üzere; Ülkemizde beşeri tıbbî mamüllerin üretimi, ithalatı, pazara arzı, niteliği, içeriği, tanıtımı ve sair hususlar mevzuya dair özel yasa olarak temel itibariyle 1262 sayılı İspençiyari ve Tıbbi Müstahzarlar Kanunu’nda düzenlenmektedir. Bu Kanun kapsamında; beşeri tıbbî mamüller belirti edilen hususlar bakımından, 02/11/2011 tarihli ve 663 sayılı Sıhhat Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’de de belirtildiği üzere Kurumumuz yetki ve mesulluğu altındadır.

Son devrede Kurumumuza ulaşan müracaat ve şikâyetlerde; Kurumumuzca 6 Ocak 2017 tarihinde uygulanan “İlaç Fiyatlarının Belirlenmesinde Kullanılan Avro Değerinde Değişiklik Hakkında Duyuru”nun sonrasında birtakım yapımcı şirket ve ecza depolarının stoklarında olmasına karşın, ecza deposu/eczanelerin heveslerini geri çevirdikleri ve fiyat artışı olacak ilaçların satışını yapmadıkları, ilaçları fakat fiyat değişikliğinin geçerli bulunduğu tarihten sonra pazara vereceklerini bildirdikleri belirtilmektedir.

Bu bağlamda; Ülkemizde ilaçların pazarda bulunabilirliğine, bundan dolayı hastaların ilaca erişimine engel teşkil etmek amacıyla pazara ilaç verilmemesi haline karşı lüzumlu tedbirlerin alınması, mevzunun kamu sağlığı bakımından ehemmiyet arz ettiği mevzusu göz önünde bulundurularak azami hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir. Aksi durumda mesullar ile alakalı mevzuat tarafında idari ve cezai prosedür uygulanacaktır.
Kamuoyuna duyurulur.”

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here