Vücuttaki çillerden nasıl kurtulunur?

Yüzümüzde, sırtımızda veya vücudumuzda çıkan çillerden kurtulmak için ne yapmak gerekir?

 

Sivilceye benzer bir yapıda olan çiller yüzde oluşabileceği gibi vücudun çeşitli yerlerinde de meydana gelebilir. Hem görünüş açısından hem de kişinin psikolojisi açısından rahatsızlık veren çil oluşumu önemli bir cilt sorunudur. Daha çok sarışın ve açık tenli kişilerde sıkça görülmektedir.

Çocukluk döneminden itibaren ortaya çıkabilmektedir. Yaş ilerledikçe oluşmaya devam edebilir ve her yaşta meydana gelebilir. 40-45 yaşlarından sonra azalma veya kaybolma meydana gelebilir. Özellikle yaz aylarında güneş ışığından dolayı artmakta kışın daha az görülmektedir. Hem bayan hem de erkeklerde görülme olasılığı vardır. Bayanlarda bakım erkeklere göre daha önemli bir konu olduğu için daha çok rahatsızlık verebilir.

Çillerden kurtulmak için hangi yöntemler vardır?

Çillerden kurtulmak için çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz. Hem tıbbi yöntemler hem de doğal yöntemler bulmak mümkündür. Koyu renkli olan bu çillerden kurtulmak için peeling yapılması tavsiye edilir. Peelingin de alt tedavi yöntemleri vardır ve bunlardan birini seçerek yaptırabilirsiniz.

Cilt renginizle ilgili bu tedaviler çillerden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Önemli olan ise güneş ışıklarından kaçınılması gereklidir. Güneş ışığıyla temasınızı azaltmaya çalışabilirsiniz. Eczane veya güzellik salonlarında satılan kremlerden de alarak çillerden kurtulmayı deneyebilirsiniz. Bu kozmetik ürünleri sayesinde çillerin renginin açılması sağlanabilir. Ayrıca cilt uzmanı bir doktora danışarak lazer tedavisi yaptırmayı da denemenizde fayda olacaktır.

Peki, doğal yöntemler nelerdir?

Çeşitli maskeler yaparak cildinize uygulamak. (sebzelerden yararlanabilirsiniz, maydanoz özellikle bu konuda etkili olabilir. Karpuz, domates gibi besinlerde denenebilir.)

– Limon suyu da etkili ve sıkça uygulanan bir yöntem olarak çilleri yok etmek için kullanılabilir. İçerisine su şekeri yumurta sarısı eklenip uygulanabilir.

– C vitamini açısından zengin besinleri tüketmeye özen gösterin.

Çiller doğuştan meydana gelebileceği gibi sonradan meydana gelmesi de olağan bir durumdur. Bu yüzden cildinize dikkat etmeye ve güneş ışınlarından korunmaya dikkat edin.

 

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here