Windows İle Macos Arasındaki Farklar

İki farklı işletim sistemini sizler için inceledik.

Windows ve Macos, donanım kaynaklarını yönetebilen ve en çok tercih edilen işletim sistemlerindendir. Her ikisi de farklı özelliklere sahiptir.

Ofisinde iki farklı işletim sistemini de kullanan bir ekip olduğumuz için, aralarındaki kıyaslamayı gayet sağlıklı bir şekilde yapabilmekteyiz. Yaptığımız karşılaştırma incelemeleri ve kullanım tecrübelerimizden edindiğimiz bilgileri sizler için windows ve macos karşılaştırmasını 20kaleme aldık.

Windows ve Macos Özellikleri Nelerdir?

Microsoft firması tarafından geliştirilmiş bir işletim sistemi olan windows dünyada yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Teknoloji geliştikçe, sürekli yeni sürümleri çıkmaktadır. 2012 yılında Windows 8 işletimi piyasaya sürülmüş olup; büyük ölçüde beğeni toplamayı başarmıştır.

Mac’a hayat veren bir işletim sistemi olarak bilinen macos bilgisayarda gerçekleştiremediğiniz işlemlerin yapılabilmesine fırsat tanımaktadır. Iphone ve apple aygıtlarıyla uyumlu bir şekilde çalışmasını sürdürebilmektedir. Üstelik gizlilik ve güvenlik önlemleri göz önüne alınarak tasarlanmıştır. Bu nedenle kullanıcılar tarafından büyük beğeni toplamaktadır.

 

PC ve Mac Avantaj ve Dezavantajları

Mac ve Pc tasarımı arasında önemli bir dizayn farkı bulunmaktadır. Mac, tasarım üzerinde senelerce önemli çalışmalara imza atarak, estetik görünen modeller ürettiği için Microsoft bunun biraz gerisinde kalmıştır. Özel tasarımlara ve farklı özelliklere sahip olmaları sebebiyle, Mac fiyatları Windows ile karşılaştırıldığında daha pahalıdır. Windows fiyat olarak, daha uygun olması sebebiyle, ekonomik açıdan durumu olmayan kişiler için oldukça avantajlıdır.

Yazılım açısından daha güvenli olarak tasarlandığı için, Mac sistemine yönelik oluşturulan az sayıda virüs bulunmaktadır. Bu nedenle Mac, Windows’a göre çok daha güvenli bir donanıma sahip olarak kabul edilmektedir. Bilgisayarlara Macos işletim sistemi henüz kurulamazken, Mac bilgisayarlara Windows işletim sistemi kurulabilmektedir.

 

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here