Yaz bebeklerini sıcağa karşı koruyun!

Anneler hava sıcaklığının artış gösterdiği bu günlerde yeni doğan bebekleri mümkün olduğunca serin tutmaya gayret etmeli

Tekkeköy Atasam Tıp Merkezi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Güroğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi; “Sıcaklık arttıkça döküntüler de artar ve bebeği kaşındırır. Bazen kırmızı döküntüler çıktıktan bir süre sonra yok olur ancak yenileme ihtimali de vardır. Bebeklerde isilik daha çok bebeğin yüzünde görülür. Yanağında, alnında, burnunda, göz kapağında, belinde, sırtında, göğsünde, koltuk altlarında ve bez bölgesinde isilik görülebilir. Yenidoğanın ter bezi kanalları çabuk tıkanmaya müsaittir. Sıcak bunda en önemli etkendir”

“Ama fazla nemlendirici kremler sürmek ve bol olmayan kıyafetler giydirmek de bu kanalları tıkar. Bebeğin ve kişisel eşyalarının temizliğinde kullanılan sabunlar ile deterjanlar da isiliğe neden olabilir.Bebeğin derisindeki gözenekler tıkanır ve döküntü başlar. Minik ter bezi kanalları bulunan bu gözenekler özellikle sıcak havalarda tıkanır ve kırmızı döküntü başlar. Hafif isiliklerin çapı daha ufaktır, kolay patlar. Ağır isilikler ise hem kaşınır hem de su toplar. Ardından kırmızı döküntü ortaya çıkar”

İsiliğin önlenmesi hususunda yapılması gerekenleri de anlatan Tekkeköy Atasam Tıp Merkezi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Güroğlu, bebeklerin mümkün olduğunca serin tutulmasına vurgu yaparak, ” Bezini sürekli kontrol ederek, ıslandığında bekletmeyip hemen değiştirin. Beli lastikli külotlar giydirmeyin, fazla nemlendirici sürmeyin. Bebeğinizin yüzünü yıkayacaksanız sabunla değil boş su ile temizleyin. Bebeği serin tutup, ince giysiler giydirmeniz yeterli. Ama ağır isiliklerde doktorun önereceği kremi kullanabilirsiniz. Bu krem kaşıntısını da giderecektir” dedi.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here