Yeni Düzenleme ile Stüdyo Daireler Nasıl Olacak

Yeni Düzenleme ile Stüdyo Daireler Nasıl Olacak. Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü, Ali Özcan stüdyo dairelere yeni düzenlemeler getirileceği hakkında bir açıklama yaptı.

Bartın, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Özcan, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğine ait taslakta her bir müstakil konutun en az bir oturma odasına ve bir yatak odasına sahip olması zorunluluğunun getirileceğini belirtti. Konfor ve rahatlık açısından bu zorunluluğun olması gerektiğini savunan Ali Özcan, her evde mutlaka yatak odası ve oturma odası olması gerektiğini dile getirdi.

Stüdyo Dairelere Oturma Odası ve Yatak Odası Zorunluluğu

Ali Özcan, yapmış olduğu açıklamada, Bakanlığın konut adı altında satışı yapılan stüdyo daireler için yeni düzenlemeler getirdiğini açıkladı. Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Taslağı gereğince her bir müstakil konutun en az bir tane oturma odasına sahip olması ve en az bir yatak odasına sahip olması gerekiyor. Bir zorunluluk haline getirileceği açıklanan bu şartlara stüdyo dairelerin uyması gerekecek.

Stüdyo Dairelerde Yeni Çehre

Stüdyo daire olarak planlanan ve yapılan konutlar şu anda farklı bir yapıda hazırlanmaktaydı. Stüdyo daireler; 1+0 olarak planlanıyor, yatak odası ve mutfak aynı odada yer alıyor. Ayrı bir yatak odası veya oturma odası bulunmuyor, yani tek odalı bir konut olarak görülüyor. Şimdi tasarlanan şartlar uygulandığında ise işler değişecek, bir yatak odası ve bir oturma odası ilave edilmesi gerekecek. Böylece tek odalı bir yapı konut olarak satılamayacak ve suistimal eden kişilerin önüne geçilecek.

Bakanlık, yeni gündeme gelen bu tasarıyla her konutta bağımsız bir yatak odası şartı getirmiş oluyor. Konut sıfatını taşıyan yapılar da bu zorunluluğa uymak zorunda kalacaklar. Suistimal edilen bazı durumlara ise önlem olması açısından iyi bir karar olacak.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here