Yeni Yıl Yeni Zam: Motorine Zam Artışı Var!

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası'nın yaptığı yazılı açıklamaya göre, bugünden itibaren motorine zam yapılacak. 12 Kuruş olarak belirtilen artışın benzini de etkileyeceği söylendi.

Yeni Yıl Yeni Zam: Motorine Zam Artışı Var!

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası’nın yaptığı yazılı açıklamaya göre, bugünden itibaren motorine zam yapılacak. 12 Kuruş olarak belirtilen artışın benzini de etkileyeceği söylendi.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre bugün 12 kuruş  artışla motorine zam yapılacak. Geçen hafta 10 kuruş da benzine fiyat artışı yapılmıştı. Yapılan bu zamdan motorinin etkilenmeyeceği söylenirken, bugün itibariyle uygulamaya girecek. Motorine yapılan fiyat yükselişinden benzinin bir daha etkilenmeyeceği duyuruldu.

Akaryakıta Son 2 Ayda 4 Kez Zam Uygulaması Yapıldı!

Geçtiğimiz ayın başlarında Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimini kazananan Donald Trump ile birlikte Amerikan Doları aşırı değerlenmeye başladı. Uluslararası piyasası Amerikan Doları ile işlem gören akaryakıtların fiyatlarını bu sebeple artırıma soktu. Meydana gelen zam artışları Türkiye’ye son iki ayda 4 kez zam uygulaması yaptırımı oluşturdu.

Bugün uygulamaya girecek olan motorindeki fiyat artışı ile İstanbul’da litre fiyatı 4,41 Türk Lirasından 4,53 Türk Lirasına, Ankara’da 4,46 Türk Lirasından 4,56 Türk Lirasına çıkması bekleniyor. Litre bazında fiyat artış miktarı il, ilçe ve akaryakıt istasyonlarına göre farklılıklar gösterebiliyor. Brent ham petrolün varil fiyat artış miktarı aylık bazda 57 dolara kadar yükseliş gösterdi. Yani yaklaşık olarak yüzde 30 oranında net kazanç sağladığı görülmektedir. Bu nedenle akaryakıt tüketicilerinin fiyatlandırma sistemine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here