Yumurta Zammının Sebebi Ortaya Çıktı

Geçtiğimiz hafta 30’lu yumurta fiyatının 8 Türk Lirasından 15 Türk Lirasına çıkması, neredeyse %100 zamlanması iç piyasada karışıklığa sebep oldu. Peki bu zamlanma devam edecek mi? Yumurtaya neden zam geldi? İşte sorularınızın cevabı!

Geçtiğimiz hafta itibariyle, 30’lu yumurta kolisinin fiyatının 8 TL’den 15 TL’ye çıkmasının sebebi, ülkemizde yaşanan dolar yükselmesi olarak yorumlandı. Ama hayır, sebebi bu değil. Bu zammın sebebi, çevre ülkelerde yaşanan kuş gribi vakaları sebebiyle Türkiye’ye ihracat talebinin bir anda artması. Bu artış, üreticilerin bir dönem önce hakim oldukları piyasadaki fiyat belirleyici konuma tekrar hakim olmalarını sağladı.

500bin’den fazla tavuğun İran’da rastlanılan kuş gribi sonrası telef olması sonrasında Rusya, Uzak Doğu ve Asya’da artan grip vakası, Türkiye’den ihracat talebinin artmasına sebep oldu. Afyon, Kayseri, Amasya ve diğer illerdeki yumurta üreticileri talepleri karşılamakta zorluk yaşayınca, yumurta fiyatları da yükselmeye başladı.

İranlı tüccarların ülkemizdeki yumurta üreticileri ile 32 dolardan anlaştığı biliniyor. Bazı kaynaklar ise, bu fiyatın 34-36 dolara kadar çıktığını söylüyor. Bu fiyatlar, 12’li yumurta kolileri için geçerli. Geçen yıl bu dönemlerde olan fiyatlara baktığımızda fiyatların 18 ile 22 dolar arasında değiştiğini görebiliyoruz.

Hızlı bir yükseliş sonrası düşmeye başlayan doların, yumurta zammı konusunda hiç bir etkisi olmadığı rahatça gözlemleniyor.

Pazarın Hakimi Tekrar Türkiye!

Geçtiğimiz yıl ülkemizde yaşanan kuş gribi safsatası sebebile, İranlı yumurta üreticilerinin hakim olduğu pazar, İran’da baş göstermeye başlayan kuş gribi sebebiyle tekrardan Türk yumurta üreticilerinin eline geçti. Geçtiğimiz yıl 18 dolardan satılan 12’li yumurta kolisi, bu hafta itibariyle 36 dolara kadar alıcı bulmaya başladı.

Geçtiğimiz yıl Balıkesir’de bir bölgede ortaya çıkan kuş gribi vakasının faturası, Türkiye’deki tüm kanatlı hayvan üreticilerini etkileyerek 1.2 milyar Türk Lirasına mal olmuştu. Bu olayın aynısı İran’da ve diğer ülkelerde yaşanmaya başlayınca da AB standardında üretim yapan 20 kesimhane, ihracat yapabilecek sertifikaya sahip oldukları için pazarın hakimiyetini ele geçirdi.

 

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here