Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Nasıl Yaptırılır?

Gelen zamlarla birlikte yüksek fiyatlara tekabül etmeye başlayan zorunlu trafik sigortası hakkında detaylı bir rehber hazırlayıp, siz Bartın Yaşam takipçilerine sunmak istedik. İşte zorunlu trafik sigortasına dair tüm detaylar;

Otomobil, motosiklet ve benzeri her türlü araç sahibinin yaptırması zorunlu olan trafik sigortası hakkında şunlar söylenebilir;

Adından da anlaşılacağı üzere bu sigortayı yaptırmak zorunludur ve kazaların yaşandığı zamanlarda karşı tarafa verilebilecek maddi veya bedeni zararları karşılar. Bu sigortayı yaptırmayanların trafiğe çıkması yasaktır. Yapılan trafik sigortası Türkiye Cumhuriyeti devletinde geçerlidir. Zorunlu trafik sigortası; yapılan aracın zararını karşılamaz.

Bu sigortanın amacı; sigorta sahibinin zarar verdiği aracın masraflarını karşılamaktır.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezaları

Zorunlu Trafik Sigortasını yaptırmamanın cezaları vardır. Peki bu cezalar nelerdir?

Zorunlu trafik sigortası yaptırmamış veya sigorta süresi sona erdiği halde yenilemeyen araç sahiplerinin araçları görüldükleri yerde trafiğe çıkması yasaklanacaktır. Her araç sahibi; zorunlu trafik sigortasının takibini yapıp süresi biten poliçelerini yeniletmek ile mükelleftir.

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmanın bir kaç yolu vardır. Bunlardan ilki insanlar tarafından en çok tercih edilen ve bilinen sigorta şirketleri ve acenteye gidilerek poliçe talep etmektir. Oradaki görevli arkadaşlar size bu konuda yardımcı olacaktır. Daha sonra prim miktarını düzenli ödediğiniz takdir de sorun olmayacaktır. Son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle artık bu işlemi internet üzerinden kendinizi de bu poliçeyi talep edebilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmamanın cezaları şu şekilde açıklanabilir;

Bu sigortayı hiç yaptırmayan veya süresi sona eren sigortalarını yeniletmeyenler trafiğe çıktıkları takdir de Trafik polisleri tarafından tespit edilince, anında trafiğe çıkması engellenecek ve cezai işlem uygulanacaktır. Sigortalarını yaptırmadıkları için araçları trafik şubelerinin otoparklarına alınır. Ve direk olarak trafiğe çıkmaları yasaklanır. Araç sahibi aracını geri almak için öncelikle aracın çekildiği otoparka gider ve görevli memurlara durum belge ile bildirilir. Daha sonra araca sigortasız trafiğe çıktığı için kesilen para cezasının ödenmesi beklenir ve trafik sigortasını yapmaları istenir. Ayrıca araç otopark da kaldığı sürece otopark ücreti öderler. Bu işlemler yapılmadığı sürece araçlarını geri alamazlar.

Sende bir yorum yaz :

Please enter your comment!
Please enter your name here